Plesalci in ustvarjalci Katja Dance Company redno obiskujemo predstave in izobraževanja izven naše hiše. Predvsem, da napojimo svoje duše z delom in ustvarjalnostjo drugih umetnikov, da vidimo možnosti in načine razmišljanja variacij zgodb, da spoznavamo ravni tehnike, ter seveda, da spoznamo in podpremo druge umetnike.

📸 Leon Štefanić
Tokrat smo se odpravili ponovno na Reko, k našim sosedom, kjer smo bili povabljeni kot gosti Yellowbiz Art Collective in HNK Ivan Zajc Rijeka. Z velikim veseljem smo se odzvali povabilu in preživeli enkraten dan ob jadranski obali, okronano z večernim obiskom resnično lepe reške operno baletne hiše in predstave „What Do You See, or Not“ koreografa Michela Pastorinija in v izvedbi nam dobro znane Marije Matarranz de las Heras (s katero smo letos uspešno sodelovali), Micheleom Pastorinijem in Valentinom Chouom. Vsi trije so prvaki reškega baleta in z bogato plesno zgodovino in kariero. Letos so se osnovali v lasten plesni kolektiv, znotraj katerega želijo ustavarjati nekaj drugačenga. Veseli smo, da smo se letos povezali in upamo, da nam uspe organizirati z vsemi tremi plesna izobraževanja na najvišjem nivoju. Upamo, da bodo plesalci po Sloveniji prepoznali resnično vrednost teh delavnic.

📸 Leon Štefanić
Ustvarjalci so o svoji prvi produkciji povedali:
"Občinstvo seveda išče odgovore na to, kar vidi. Človeško je, da poskušamo razumeti, kar vidimo, pogosto s poenostavljanjem ali domnevami. Ta produkcija se igra s tem instinktom – kako enostavno je napačno razumeti situacijo in kako lahko te napačne interpretacije oblikujejo naše dojemanje. Delo raziskuje te teme skozi dinamično in večplastno pripoved. Največji izziv je bilo prevajanje koncepta, ki se je nenehno zapletal. Liki, ki smo jih razvijali, so zahtevali globino: imeli so potrebe, vprašanja in odgovore, ki smo jih morali raziskati in posredovati. Soočili smo se tudi z izzivom ustvariti nekaj bogatega in zanimivega s samo tremi plesalci in živo glasbo. To je bilo občutljivo uravnovešanje, da se zagotovi, da skladba ni predolga ali neenakomerna v ritmu ali zgodbi.
Druga plast našega dela se dotika pripadnosti. Ker prihajamo iz različnih držav – Italije (Michele), Španije (Maria) in Francije (Valentin) – in ker smo imeli priložnost živeti v tako raznolikih krajih, kot so Švica, Nemčija in Kanada, smo vsi izkusili potrebo po preoblikovanju samega sebe. Ta zgodba odraža človekovo potovanje za lastno mesto, samorazumevanje in spopadanje z dinamiko moči, skupinsko identiteto in individualnostjo."

📸 Leon Štefanić
Michele je o konceptu razmišljal dolgo časa, preden so idejo uradno predlagali intendantu HNK Ivan Zajc ob koncu lanske sezone. "Do premiere bo minilo več kot deset tednov intenzivnega skupnega dela. Vendar pa je bilo seme projekta posejano veliko prej. Z glasbeniki so se začeli pogovarjati junija in julija. Tako je v resnici od začetka minilo šest mesecev, zadnji trije pa so bili osredotočeni na uresničevanje njihove vizije."
Sodobna plesna predstava tokrat poteka ob živi glasbi ReVibrant Tria, ki ga sestavljajo na tolkalih: Pedro Rosenthal Campuzano, violina: Osman Eyublu in violončelo: Golnar Mohajeri. Sami odlični izvajalci in dolgoletni člani reškega orkestra.
Sodelovanje s triom ReVibrant je bil dinamičen in razvijajoč se proces. Imeli so veliko pogovorov o projektu in njegovih temah, glasbenikom pa so dali svobodo ustvarjanja znotraj želene čustvene pokrajine. Kar naprej je šlo naprej in nazaj. Navajeni so delati z že obstoječo glasbo, glasbeniki pa so želeli najprej videti koreografijo. Ta dialog je obogatil sodelovanje, dejstvo, da so se jim pridružili v studiu, pa je prineslo surovo in občutljivo delovno energijo. Vsak nastop je tako nekoliko drugačen zaradi žive glasbe, ki naredi vse skupaj še toliko bolj unikatno.

📸 Milan Đekić
Izredno dramatično lučno oblikovanje predstave Kristiana Baljarevskega je celotno predstavo postavilo v pravo luč, kdo in kaj YAC je. Inovativen, akrobatičen, tehnično izpopolnjen, fluiden, prepletajoč debut z jasno vidnim rezultatom, kaj je ta trojica sposobna narediti, saj so na vajah preživljali tudi po devet ur na dan. So plesna in umetnika evolucija sebe in svojih zasebnih in profesionalnih življenj. Februarja bo predstava gostovala na Siciliji, resnično pa si želimo, da bi predstava obiskala tudi oder Cankarjevega doma v Ljubljani, saj si po kvaliteti in akterjih prav gotovo zasluži osrednji hram slovenske kulture.
"Od prve do zadnje minute me je predstava navdušila in ob spremljanju vzbudila občutke breztežnosti, lahkotnosti, zapletenosti, predvsem pa izjemnega plesnega jezika treh neverjetnih plesalcev, ki zmorejo nemogoče. Stopnja zaupanja med njimi zaradi izjemno zahtevnega partneringa je neopisljiva, saj na trenutke sploh ne dojamemo, kako je nekaj mogoče. Mimika, kostumografija (ki je Mariino delo) in koreografija, ki je osupljivo lepa, elegantna, močna in drugačna. Večminutni aplavz na koncu, ponovni prikloni, vse to kaže, da smo gleadalci razumeli, da smo gledali nekaj res izjemnega. Bravo in globok poklon do tal plesalcem in glasbenikom." (Katja Vidmar)

Comments