top of page

Claudia Sovre in Nuša Košti skupaj v novo baletno sodelovanje

Writer: Katja Dance CompanyKatja Dance Company

V Katja Dance Company smo ponosni da združujemo in povezujemo različne ustvarjalce v nova poznanstva in nove projekte. Zato smo izredno veseli, da lahko z vami delimo novico, da bosta Claudia Sovre in Nuša Košti združili moči, svoje znanje in obstoječe vrhunsko delovanje v naši plesni dvorani Katja Dance Company in za prihodnjo sezono skupaj razpisujeta prijave za izredno kvalitetno baletno šolo.

Silueta plesalke ob logotipu v roza pravokotniku z napisom "Claudia Sovré Balet". Elegantno in umetniško.

Moji baletni koraki

BALETNA ŠOLA V STUDIU KATJA DANCE COMPANY

Kot novost v sezoni 2025/2026 ponuja popoln program Baletne šole od 1. do 6. razreda po učnem načrtu Republike Slovenije za Glasbene šole, Izobraževalni program: Ples, Predmet: Balet. Poleg tega se lahko otroci od 3. leta naprej lahko vključijo v Baletni vrtec in Baletno pripravnico.


Celotni program Baletnega izobraževanja v studiu Katja Dance Company prevzemata dve baletni šoli:

MOJI BALETNI KORAKI, pod vodstvom Nuše Košti, ki vodi naslednje programe:

  • BALETNI VRTEC, 3-5 let, 1x tedensko po 45 min

  • BALETNA PRIPRAVNICA I, 5-6 let, 2x tedensko po 45 min

  • BALETNA PRIPRAVNICA II, 7-8 let, 2x tedensko po 60 min

  • 1. in 2. RAZRED BŠ, 8-10 let, 2x tedensko po 90 min


BALLET PIZZICATO, pod vodstvom Claudie Sovre, ki vodi naslednje programe:

  • 3. in 4. RAZRED BŠ, 11-13 let, 3-4x tedensko po 90 min

  • 5. in 6. RAZRED BŠ, od 13 let naprej, 4x tedensko po 90 min

  • BALET ZA ŠTUDENTE in ODRASLE, brez starostne omejitve, 1x tedensko 75 min

  • Individualno delo po dogovoru



Nuša in Claudia poučujeta po priznani metodiki Vaganova, ki jo skozi sodobne pedagoške pristope prilagajata na predznanje in telesne predispozicije učenk-cev. Ob koncu šolskega leta imajo učenke-ci možnost opravljanja uradnega izpita iz pridobljenega znanja, s čemer pridobijo spričevalo in posledično veljavno baletno izobrazbo. Otroci se lahko med šolskim letom fakultativno udeležujejo plesnih festivalov in tekmovanj, sodelujejo v otroških predstavah in nastopih ob različnih priložnostih. Pedagoginji želita poleg rednih metodičnih treningov otrokom ponuditi tudi stik z odrom in publiko in jih izobraziti v širšem vidiku baletne umetnosti. S tem otroci gradijo samostojnost, samozavest, se spoznavajo z delom v skupini in dobivajo vpogled v odrske umetnosti, ki poleg plesne vključujejo glasbeno, dramsko in likovno umetnost, kar pozitivno vpliva na njihov celostni osebnostni razvoj.


Prijave v Baletno šolo že potekajo, vabljeni k vpisu!



Nuša Košti se predstavi:

Nuša Košti

"S klasičnim baletom se ukvarjam že od malih nog, svoje prve baletne korake sem naredila v baletni dvorani Konservatorija za glasbo in balet Maribor in šolanje tam zaključila. Po koncu šolanja na Konservatoriju sem baletno pot nadaljevala na Baletni akademiji Antona Bogova. V času šolanja sem se poleg klasičnega baleta spoznala še z drugimi plesnimi zvrstmi (sodobni ples, plesna akrobatika, jazz).


Neizmerno me veseli delo z mladimi plesalci, ki jih lahko prvič povabim v svet klasičnega baleta. Kot pedagoginja se osredotočam na plesalčeve prednosti, vendar vztrajam pri odpravljanju šibkih točk in pravilni drži. Najpomembnejše mi je, da se plesalci v baletni dvorani počutijo dobro in jo z zadovoljstvom zapustijo."




Claudia Sovre se predstavi:

Claudia Sovre

Claudia Sovre se je rodila v Ljubljani, kjer je leta 1983 končala srednjo baletno šolo v razredu prima balerine Magde Vrhovec. Hkrati je uspešno zaključila Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo ter nižjo glasbeno šolo, smer klavir. Po končanem šolanju se je zaposlila v baletnem ansamblu SNG Opera in balet Ljubljana, kjer je ostala tri sezone.

Radovednost in želja po novih izzivih sta njeno plesno pot vodila v HNK Zagreb, kjer se je šest sezon pridružila njihovem baletnem ansamblu. Leta 1991/92 se je kot baletna plesalka vrnila v domačo operno-baletno hišo v Ljubljani. Pri novi postavitvi Labodjega jezera (sezona 2001/2002, koreo. Iraida Lukašova) je prvič prevzela funkcijo baletne asistentke in leta 2003

sprejela uradno prerazporeditev na mesto asistentke koreografa. Vzporedno je začela voditi baletne treninge za ljubljanski baletni ansambel in kasneje poučevanje baleta razširila v različne plesne šole, seminarje ter baletne ansamble v Sloveniji in tujini. V času zaposlitve v ljubljanski Operi je delovala tudi kot pomočnica treh baletnih umetniških direktorjev (Darinka Lavrič Simčič, Irek Mukhamedov, Sanja Neškovič Peršin), baletna koordinatorka in baletna producentka. V letih 2015/2016 je kot pomočnica Tomaža Rodeta, predsednika Društva baletnih umetnikov Slovenije, pomagala pri delovanju novoustanovljenega Mladega slovenskega baleta. Leta 2009 je naredila svojo prvo koreografijo za skladbo Nane Forte, s katero je Slovenski akademski zbor Tone Tomšič osvojil 1. mesto na prestižnem svetovnem zborovskem tekmovanju na Norveškem. Sodelovala je na več tekmovanjih koreografskih miniatur (organizacija DBUS), kjer je dosegla 2. in 3. mesta. Za Mladi slovenski balet je ustvarila 30-minutno koreografijo Zgodbe iz Marsa in Venere (Piran, avgust 2014) in prvi daljši projekt Prevaljska legende (Prevalje, december 2014) v sodelovanju z akademskim pevskim zborom Mohorjan na glasbo slovenskega skladatelja Lojzeta Lebiča. V SNG Opera in balet Ljubljana je koreografirala Donizettijevo opero Ljubezenski napoj v režiji Krešimirja Dolenčiča in kot koreografinja sodelovala na več koncertih in drugih svečanih dogodkih. Februarja 2019 je začela sodelovati z baletno šolo Easy Talent Academy iz Kaira, Egipt, kot občasna učiteljica in predsednica žirije njihovega Državnega baletnega tekmovanja ter leta 2019 prevzela umetniško vodenje šole, vendar se je zaradi svetovne zdravstvene krize s Covid 19 to sodelovanje prekinilo. Aprila 2019 je bila kot asistentka koreografinje povabljena k ustvarjanju svetovne premiere The Ring of the Dove v Royal Opera House Muscat v Omanu. Kot recenzentka že vrsto let sodeluje s plesnim portalom spletnega medija Parada plesa. S strani Ministrstva za kulturo je bila med leti 2020 in 2024 imenovana za članico strokovne komisije za uprizoritvene umetnosti ob podelitvi Prešernovih nagrad, najvišjih priznanj za dosežke v kulturi v Sloveniji. Svoje pedagoško baletno znanje je želela nadgraditi, zato se je leta 2016 vpisala na dodiplomski študij na novoustanovljeni Akademiji za ples Alma Mater Europea EMC, kjer je kot prva generacija novembra 2018 diplomirala iz smeri Balet in pridobila naziv "diplomirana baletna plesalka, koreografinja".

Trenutno zaključuje magistrski študij na isti instituciji, smer Plesna pedagogika. V septembru 2023 se je podala na samostojno pedagoško pot in ustanovila lastno baletno šolo po imenom Balet Pizzicato s centroma v Ljubljani in Lescah.




 
 
 

Comments


bottom of page